Chroń kobiecość przed rakiem piersi! Zbadaj się! Namów na badania kobietę, która jest dla Ciebie ważna!

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Jest też drugą (po raku płuca) przyczyną zgonów nowotworowych. Czy możemy się uchronić przed tą straszną chorobą? Jak nasze decyzje wpływają na to, czy zachorujemy na raka piersi? Wszystko to wyjaśnia lek. med. Karolina Sas

Już od kilkunastu lat październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Różowa wstążka stała się symbolem oraz znakiem rozpoznawczym tej zdradliwej choroby i walki z nią. To stwarza doskonałą okazję do spotkań z pacjentami, rozmów o profilaktyce, diagnostyce oraz nowoczesnych sposobach leczenia nowotworów piersi. Jedno z nich odbyło się 15 października, w dniu Europejskiego Dnia Walki z Rakiem, w praktyce lekarza rodzinnego przy ulicy Uczniowskiej we Wrocławiu. Kobiety miały okazję porozmawiać z lekarzem oraz położną na temat:

występowania raka piersi,

czynników ryzyka zachorowania,

objawów,

profilaktyki,

badań przesiewowych,

samobadania piersi.

A oto kilka informacji, o których powinna wiedzieć każda kobieta, by skutecznie chronić się przed rakiem piersi.

Kto musi uważać szczególnie

Istnieje kilka ważnych czynników, które minimalizują ryzyko rozwoju nowotworu piersi. Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej zalicza do nich:

  • Unikanie nadwagi i otyłości.

  • Aktywność fizyczna.

  • Ograniczenie spożycia alkoholu.

  • Unikanie palenia tytoniu.

  • Ograniczenie stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Warto podkreślić, że w przypadku niektórych grup osób ryzyko występowania tej choroby jest znacznie większe niż w pozostałej części populacji – chodzi o geny przekazane nam przez przodków. Jeśli zastanawiasz się, czy rak piersi może przydarzyć się również Tobie, warto sobie zadać kilka pytań z tym związanych. Po pierwsze, czy Twoja babcia chorowała na raka piersi? Po drugie, czy Twoja mama lub siostra zmagały się z tym trudnym przeciwnikiem?

Informacje o rodzinie to arcyważna wiedza, która pozwala określić, czy znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka piersi. Jeżeli odpowiedź brzmi: „Tak”, a więc jeśli ktoś w Twojej rodzinie chorował lub choruje na raka piersi, zgłoś się koniecznie do swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa. I to czym prędzej!

Jak wykryć raka piersi we wczesnym stadium

Metodą wczesnego wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne. Czy to oznacza, że każda dziewczyna i kobieta powinna się narażać na groźne promieniowanie rentgenowskie (bo przecież mammografia to badanie wykorzystujące takie samo promieniowanie, z jakim mamy do czynienia w przypadku badań rentgenowskich klatki piersiowej, nogi, czy kręgosłupa)? Absolutnie nie.

Jeżeli będziesz wykonywała samobadanie piersi, zdrowo się odżywiała, uprawiała sport oraz wykonywała mammografię w odpowiednim wieku, to możesz być pewna, że działasz na korzyść swojego zdrowia. Są to wystarczające działania profilaktyczne, aby uchronić się przed późnym wykryciem raka piersi.

Badania kontrolne, czyli jakie?

Podstawą wszelkiej diagnostyki w przypadku diagnostyki raka piersi są badanie palpacyjne w ramach rutynowego badania lekarskiego. To nic innego jak badanie dotykiem, a więc – mówiąc wprost – precyzyjne macanie palcami tkanki piersi pozwalające wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie określonej struktury anatomicznej.

Może je wykonać lekarz rodzinny, ginekolog, położna. Możemy też poprosić każdego z nich, by nauczyli nas samodzielnego wykonywania takich badań. Właśnie tego uczymy nasze pacjentki w czasie spotkań edukacyjnych w naszej przychodni przy ul. Uczniowskiej we Wrocławiu.

Jak często wykonywać samobadanie

Systematyczność i precyzja są podstawą w profilaktyce związanej z unikanie raka piersi. Opracowane i sprawdzone schematy postępowania podpowiadają jednoznacznie, jak często trzeba wykonywać badania palpacyjne:

Kobiety w wieku od 20-39 lat – co 36 miesięcy.

Kobiety w wieku od 40-49 lat – co 12 miesięcy.

Kobiety od 50-69 lat – co 12 miesięcy.

Kobiety powyżej 70 lat – co 12 miesięcy.

Kiedy zgłaszać się na mammografię

Jeżeli jesteś kobietą, w rodzinie której nie stwierdzono przypadków raka piersi, nie masz jakichkolwiek objawów tej choroby, systematycznie dbasz o swoje zdrowie, to po 50. roku życia na badanie mammograficzne powinnaś się zgłaszać raz na dwa lata.

O profilaktyce raka piersi czytaj także TUTAJ.

Fot. Pixabay