Zakupy, sprzątanie, rachunki. Ale najpierw mammografia!

Jak bardzo identyfikujesz się z historią Marii? Może też masz dziecko, na które możesz liczyć. Może twój życiowy partner przypomina ci o badaniach. A jeśli nie ma wokół ciebie nikogo, kto przyniesie ważną wiadomość na czas? Przeczytaj, zbadaj się i żyj.

Maria mieszka we Wrocławiu, ma 56 lat, jest zapracowaną kobietą, chciałoby się powiedzieć: typową Dolnoślązaczką. Być może twój dzień wygląda podobnie do jej dni: praca, terminy do realizacji, dzwoniący telefon, nieodebrane mejle, szereg spraw „na już, na teraz”. Po powrocie do domu ma tylko chwilę na poukładanie sobie w głowie, co musi jeszcze zrobić: coś ugotować, pomyśleć o dobrej kolacji, zrobić pranie, trochę posprzątać. Nie lubi zostawiania spraw na jutro, ale czasami zdarza się. W międzyczasie pędzi do kosmetyczki czy fryzjera, od czasu do czasu wychodzi do kina albo z koleżankami na kawę. I tak 365 dni w roku – praca, dom, praca, dom, relaks.

W jej napiętym grafiku znajdzie się czasami wizyta u lekarza, raz w roku, albo rzadziej. Dlaczego? Ogólnie czuje się dobrze, może czasami boli ją głowa, ale to ze zmęczenia. Stara się raz na rok wykonywać podstawowe badania krwi, iść do dentysty, ginekologa. Dzieci przypominają jej, że powinna lepiej zadbać o swoje zdrowie, ale przecież nie ma na to czasu. I przecież czuje się dobrze.

Pewnego dnia córka zapytała ją, kiedy ostatni raz wykonywała mammografię. I podała jej gazetę „Porozmawiajmy o zdrowiu”, którą otrzymała u swojego lekarza. Powiedziała, że wzięła tę gazetę z myślą o niej. Maria dowiedziała się, na co należy zwrócić uwagę, badając pierś,  jakie objawy powinny ją skłonić do wizyty u lekarza, jak często należy wykonywać samobadanie piersi i badanie mammograficzne, które jest szczególnie ważna dla kobiet w wieku 50-69 lat, bo w tym przedziale wiekowym ryzyko pojawienia się raka piersi jest na wysokim poziomie. Dowiedziała się też, gdzie robią takie badania. Przypomniała sobie, że ostatnią mammografię miała ponad 4 lata temu. Kobieta w jej wieku powinna robić to badanie co dwa lata.

W artykule była wypowiedź prof. Rafała Matkowskiego z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, szefa otwartego w maju 2017 r. Centrum Chorób Piersi – Breast Unit, gdzie zapewnia się pacjentkom kompleksowe leczenie nowotworów piersi. Profesor mówił o doświadczonym zespole specjalistów i nowoczesnej koncepcji leczenia – od diagnozy i konsultacji zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, leczenie systemowe, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym i poradę genetyka.

Maria znalazła w internecie stronę Dolnośląskiego Centrum Onkologii, kliknęła w zakładkę Breast Unit i już na drugi dzień była umówiona na wizytę u lekarza.

Maria to ja?
Tą krótką historią chciałam zmotywować Państwa – Panie i Panów do odpowiedzi na pytania: Czy w gonitwie za codziennymi obowiązkami znajduję czas na badania profilaktyczne? Czy nie odkładam ich w nieskończoność? Dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata mijają i możemy nie zdawać sobie sprawy, że w naszym organizmie zachodzą zmiany, rozwijają się stany chorobowe, które w przyszłości wydłużą i utrudnią proces diagnostyki, leczenia i rekonwalescencji. Nasza opieszałość działa na naszą niekorzyść, takim postępowaniem sami sobie szkodzimy.

Tak niewiele trzeba, by to zmienić. Mammografia jest badaniem szybkim, bezbolesnym, przeprowadzanym w przyjaznych warunkach – w nowym budynku Centrum Chorób Piersi – Breast Unit wyposażonym w nowoczesny sprzęt i wyspecjalizowaną kadrę medyczną. Badania wykonywane są według najlepszych światowych standardów. Wystarczy zadzwonić i mieć przygotowany numer PESEL.

Panowie, jest zadanie
Panowie, towarzyszycie waszym partnerkom w trudach życia i decyzjach. No właśnie, decyzja to słowo klucz, które może uratować życie. Zmotywujcie swoje partnerki, by podjęły decyzję i poszły na badania. Czy rozmawiasz ze swoją ukochaną o profilaktyce chorób? Czy zachęcasz ją do poświęcenia czasu na mammografię, np. wyręczając ją w tym czasie z obowiązków domowych?

 *** 

Badania dla Dolnoślązaczek
Odpowiedzią na ogromny problem zdrowotny, jakim jest nowotwór piersi, jest projekt pn.: „Realizacja działań edukacyjnych oraz poprawa dostępności usług medycznych w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” w subregionie wrocławskim i m. Wrocław w latach 2016 -2018.”

Projekt ma zadanie realizację następujących działań:

  • usługi zdrowotne, do których należy badanie mammograficzne,
  • działania informacyjno-edukacyjne oraz dotyczące edukacji prozdrowotnej o charakterze lokalnym polegające na zachęcaniu osób do badań profilaktycznych oraz działania edukacji prozdrowotnej; ukierunkowanie na wzmożenie czujności onkologicznej kadry medycznej, a przede wszystkim samych pacjentów, informowanie i upowszechnianie

W tym miejscu chciałabym serdecznie zaprosić Panie w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego w ramach programu profilaktycznego na bezpłatną mammografię.

Miejsce wykonywania badania:
Centrum Chorób Piersi – BREAST UNIT w Dolnośląskim Centrum Onkologii
we Wrocławiu pl. Hirszfelda 12
Budynek A2, parter – Strefa Różowej Wstążki

Rejestracja:
nr tel.:  71 368 – 95 – 66 w godzinach 8:00 – 14.30

Badania odbywają się pn. – pt. w godz. 8:00-9:30 oraz 15:00-17:30

Liderem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO)

Partnerami projektu są:
Pracodawcy Zdrowia
Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych –Pracodawców
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych Proximum
4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Osoba do kontaktu:

Anna Wojtysiak
Koordynator ds. profilaktyki
Pracodawcy Zdrowia
Tel.: 882 108 882
a.wojtysiak@pracodawcyzdrowia.pl

 

Fot. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu: Centrum Chorób Piersi – Breast Unit, pracownia automatycznego USG

 

One thought on “Zakupy, sprzątanie, rachunki. Ale najpierw mammografia!

Comments are closed.