Koronawirus. Bądź odpowiedzialny za siebie i innych

Jak chronić się przed zakażeniem korona wirusem i jak postępować w razie podejrzenia choroby u siebie lub bliskich, radzi Anna Krzyszowska-Kamińska, specjalistka medycyny rodzinnej.

Najważniejsze jest, aby zachowywać się odpowiedzialnie – jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zostań w domu i zadzwoń na infolinię 800 190 590 lub do swojego lekarza rodzinnego.
Według profesora Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, tylko 20 procent zakażonych wymaga konsultacji lekarskiej. Pozostałe 80 procent przechodzi infekcję łagodnie. W takim przypadku wystarczy pozostanie w domu (w izolacji) i leczenie objawowe.

Bądź szczery
Podczas rozmowy z lekarze odpowiadaj rzetelnie i zgodnie z prawdą. Nie tak jak pacjent, który kilka dni temu w trakcie takiego wywiadu manipulował danymi – najpierw mówił, że jego dziecko miało gorączkę, po chwili – że tylko stan podgorączkowy itd. Następnie postępuj zgodnie z uzyskanymi instrukcjami. W ten sposób chronisz siebie i innych.

Przestrzegaj zasad
O myciu rąk (wystarczy mydło:) ), kichaniu w rękaw, używaniu chusteczek jednorazowych powiedziano już chyba wszystko.
Kolejne zasady to:
– unikanie zatłoczonych miejsc,
– utrzymywanie dwumetrowego dystansu od osób kichających,
– witanie się słowem, a nie uściskiem rąk.

Otocz ochroną seniora
Ten nowy rodzaj wirusa jest groźny przede wszystkim dla osób starszych, cierpiących na inne przypadłości, przyjmujących leki obniżające odporność, dlatego o nich musimy zadbać najbardziej.

Jeśli nasz senior nie zaszczepił się jeszcze przeciw grypie, to należy rozważyć szczepienie. Prosimy osoby w podeszłym wieku, żeby na najbliższy czas zmieniły swoje nawyki, np.:
– nie wychodzę co rano do sklepiku, tylko idę na spacer do parku, a zakupy zlecam młodszym członkom rodziny;
– kiedy idę do kościoła na mszę, nie moczę ręki przy wejściu w kropielnicy ze święconą wodą (bo nie wiemy, kto wcześniej zamoczył tam dłoń), siadam z dala od innych, nie podaję ręki na znak pokoju, komunię przyjmuję do ręki, a nie do ust.
Starajmy się, żeby starsze osoby nie musiały korzystać z transportu publicznego i unikały imprez masowych.

Bardzo ważne jest, aby osoby młode nie narażały starszych na infekcję, czyli jeśli kicham i kaszlę, to nie odwiedzam seniora, a ewentualne zakupy zostawiam pod drzwiami. Nie zostawiam swoich chorych dzieci rodzicom (bardzo często starsze osoby zarażają się od chorych wnuków, którymi się opiekują).

Dbaj o siebie
Co mogę zrobić dla siebie? Przestrzegać ogólnych zasad zdrowego życia:
– urozmaicona bogata w warzywa dieta (mojej rodzinie dołożyłam nieco więcej cebuli i czosnku);
– aktywność fizyczna koniecznie na świeżym powietrzu;
– wysypianie się;
– suplementacja witaminy D3;
– unikanie stresu.

I jeszcze jedno: żadna panika nie jest wskazana.

Fot. Pixabay