13 rzeczy, które musisz mieć w wakacyjnej apteczce

Zraniona ręka, nagła biegunka, ból głowy czy użądlenie przez pszczołę – to potrafi popsuć każdą, nawet najpiękniejszą wiosenną wycieczkę czy od dawna planowany urlop.  Jak przewidzieć, że coś złego się zdarzy? Tego Baba, niestety, nie wie… Była jednak Baba u Lekarza, by zapytać, jak się przygotować na taką sytuację: Co spakować do podręcznej apteczki? Jak stosować leki i inne środki, które ze sobą zabierzemy? Przeczytajcie kilka fachowych rad.

 W czasie letnich podróży na pewno przyda nam się podręczna apteczka. Powinna ona zawierać:

1. Środki odkażające, potrzebne do przemywania i zabezpieczenia ran oraz wspomagające ich leczenie – Octenisept spray lub  Rivanol w żelu. Przydadzą się też nasączone specjalistycznym środkiem chusteczki np. Leko. Ranę należy umyć, oczyścić z ziemi, piasku, odkazić i zaopatrzyć jałowym opatrunkiem, a następnie skonsultować się z lekarzem, czy nie ma potrzeby szczepienia przeciw tężcowi.

2. Materiały opatrunkowe: jałowe gaziki, bandaże z dzianiny do umocowania gazika, plastry z opatrunkiem – niezbędne do zabezpieczenia zranionego miejsca, chusta trójkątna i bandaż elastyczny, przydatne przy złamaniach, zwichnięciach i skręceniach. Przy podejrzeniu złamania należy unieruchomić uszkodzony odcinek i dwa sąsiadujące stawy, pod żadnym pozorem nie można poruszać kończyną.

3. Żel zmniejszający obrzęk do smarowania stawów po zwichnięciu lub skręceniu, np. Altacet w żelu. Można go też używać w długo utrzymujących się obrzękach po ukąszeniu owadów.

4. Kremy z filtrem UV, kremy po opalaniu i preparaty z panthenolem
, stosowane w przypadku oparzeń słonecznych. Zaraz po oparzeniu najważniejsze jest schłodzenie skóry zimną wodą. Potem nakładamy żele chłodzące, a w następnych dniach preparaty w formie nawilżającego i natłuszczającego kremu.

5. Preparaty odstraszające komary i kleszcze oraz żele po ukąszeniach zmniejszające obrzęk i świąd. Przebywając w lasach i zaroślach, warto używać substancji odstraszających owady. Gdy dojdzie do ukąszenia, natychmiast postarajmy się usunąć żądło, jeśli jest widoczne, schłodzić i posmarować żelem po ukąszeniach np. Fenistil, Antybzz. W razie uczulenia zażywamy lek przeciwalergiczny i ewentualnie wzywamy pogotowie). Nie wolno drapać ukąszeń. Gdy wbije się nam kleszcz, należy go wyjąć, delikatnie poruszając w jedną lub wahadłowo w obie strony – uczeni nie są zgodni w tej kwestii. Następnie zdezynfekujmy miejsce ukąszenia spirytusem (np. Leko) i obserwujmy. Uwaga! Nie smarujemy niczym kleszcza i nie przyjmujemy antybiotyków „ na wszelki wypadek” (ryzyko zakażenia, jeśli kleszcz był wbity krócej niż 24 godziny, jest znikome.

6. Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – najbezpieczniejsze są preparaty paracetamolu i ibuprofenu. Należy zwrócić uwagę na skład leku, żeby nie przedawkować danej substancji. Używamy ich też przy udarze słonecznym. Osobę, która doznała porażenia słonecznego, należy jak najszybciej schłodzić w wannie z letnią wodą, następnie położyć w chłodnym miejscu z zimnym okładem na czole i karku. Pamiętajmy o podawaniu chłodnych płynów, mogą to być też preparaty wieloelektrolitowe oraz leki przeciwgorączkowe. Jeżeli stan poszkodowanego się nie poprawia, wzywamy pogotowie.

7. Środki pomagające w chorobie lokomocyjnej– np. Aviomarin, Lokomotiv. Zażywamy je przed wyjazdem i ewentualnie kontynuujemy w czasie jazdy, nie powinniśmy podróżować na czczo ani po obfitych posiłkach, najlepsze są lekkostrawne niedrażniące posiłki np. jajko na miękko.

8. Sól fizjologiczna w 5-mililitrowych plastikowych ampułkach – wykorzystujemy ją na przykład do płukania oka, jeśli coś nam do niego wpadnie. Ostrych ciał obcych takich jak opiłki, szkło, drzazgi drewniane nie wyjmujemy, tylko osłaniamy oko jałowym gazikiem i natychmiast jedziemy na ostry dyżur okulistyczny.

9. Środki pomagające przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, jak: krople żołądkowe stosowane przy przejedzeniu, węgiel i środki przeciwbiegunkowe, preparaty uzupełniające prawidłową florę w jelitach, a także medykamenty uzupełniające niedobór elektrolitów. Należy pamiętać, że węgiel lub Smectę należy używać 2 godziny przed lub po innych lekach. W ciepłych krajach warto zapobiegawczo zażywać Enterol, Lacidoenter lub Dicoflor – poprawiają stan naszych jelit oraz dużo pić zwłaszcza wody i kawy zbożowej,  która doskonale gasi pragnienie. W przypadku nasilonych wymiotów lub biegunki trzeba uzupełniać elektrolity np. Gastrolitem lub Orsalitem – pamiętajmy, że po rozpuszczeniu preparaty te można schłodzić, wtedy łatwiej je przełknąć. Są też gotowe preparaty np. HippORS200, które można pomieszać z kisielem (są smaczniejsze) i podawać dzieciom.

10. Leki antyhistaminowe – przynoszą ulgę w przypadku uczuleń po kontakcie z roślinami, kosmetykami, owadami. Jeśli nieprawidłowe objawy nie ustępują, skonsultujmy się z lekarzem.

11. Łagodne leki uspokajające, np. syrop z melisy dla dzieci, tabletki uspokajające lub Passiflora dla dorosłych. Gdy po dniu pełnym wrażeń mamy kłopoty z zaśnięciem w nowym miejscu, możemy je zażyć.

12. Zapas leków, które zażywamy na bieżąco.

Uwaga! NIE ZABIERAMY antybiotyków, bo o ich zastosowaniu zawsze powinien zadecydować lekarz.

13. W podróż należy też zabrać ze sobą dowody ubezpieczenia, poza granicami kraju karty EKUZ, książeczki zdrowia dzieci z wpisanymi numerami pesel.

Apteczka samochodowa
W większości krajów europejskich (m.in. u wszystkich naszych sąsiadów) istnieją nakazy posiadania apteczki samochodowej. Za brak odpowiednio wyposażonej apteczki grożą mandaty w krajach Unii Europejskiej. Należy sprawdzić, czego wymagają kraje, które będziemy zwiedzać.

Życzę wszystkim miłego i udanego wypoczynku.

Anna Krzyszowska-Kamińska, lekarz rodzinny

 

Fot. Pixabay

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *