Skóra nie dla raka! Zbadaj się w sobotę

Niepokoją Cię zmiany na Twojej skórze? Przyjdź do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej w sobotę, 13 kwietnia 2019. Tego dnia lekarze dermatolodzy będą wykonywać badania pod kątem czerniaka i innych nowotworów skóry.

 

Pieprzyk, zaczerwienienie, plama – czy to już powód do alarmu? Jeśli się zmieniają albo pojawiają się nowe, niewykluczone, że tak. Każdego roku w Polsce czerniak złośliwy jest wykrywany u niemal trzech tysięcy osób. Niestety, wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. W przypadku raka skóry nie ma na co czekać – im szybciej zostanie wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego nawet z pozoru małe, nieistotne zmiany na skórze warto co jakiś czas pokazać lekarzowi. Jeśli to nic groźnego, będziemy spokojni. Jeśli natomiast coś zaczyna się dziać, można będzie szybko rozpocząć terapię.

Okazja do badań profilaktycznych nadarza się już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. W holu przy wejściu organizowany będzie dzień pod hasłem: „Skóra nie dla raka! Badaj się – to nie boli!” W godzinach od 9:00 do 15:00 w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych, lekarze specjaliści z zakresu dermatologii oraz onkologii zbadają Twoją skórę pod kątem czerniaka i innych nowotworów skóry.

Okazja do badań profilaktycznych nadarza się już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. W holu przy wejściu organizowany będzie dzień pod hasłem: „Skóra nie dla raka! Badaj się – to nie boli!”

Badanie trwa kilka minut, nie boli, a będzie wykonywane za pomocą specjalistycznych aparatów, czyli dermatoskopów. Lekarze obejrzą i ocenią zmiany na skórze, podpowiedzą też, jak prawidłowo przygotować się na kontakt ze słońcem. Wytłumaczą m.in.:

  • jak ważne jest stosowanie kremów z filtrami ochronnymi,
  • kiedy należy ich używać,
  • jak często,
  • czym się kierować się przy wyborze preparatu do opalania,
  • jak odczytywać informacje na etykietach.

Będzie także okazja poznać aplikację na smartfon umożliwiające samokontrolę skóry oraz strony internetowe, na których można sprawdzić aktualny indeks UV – promieniowania słonecznego.

Podczas konsultacji omówione zostaną czynniki  ryzyka związane z zachorowalnością na czerniaka i inne nowotwory skóry. Wśród nich są takie, na które nie ma się wpływu (np. czynniki genetyczne, jasna karnacja), ale także wiele środowiskowych, na które mamy znaczący wpływ (np. korzystanie z solariów, nadużywanie kąpieli słonecznych).

Kto może się zgłosić na badania? Każdy, kto chce sprawdzić, czy nie grozi mu nowotwór skóry. Akcja jest organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Skóry – ABCDE samokontroli znamion, który jest przeznaczony dla osób:

  • w wieku 50-64 (aktywnych zawodowo),
  • w wieku 15-49 (w przypadku jasnych zaleceń lekarza związanych z występowaniem czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion),
  • po 65. roku życia aktywnych zawodowo (w przypadku występowania czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion),
  • zamieszkujących w jednym z trzech województw: dolnośląskie, śląskie, opolskie,
  • niemających zdiagnozowanego nowotworu skóry i nieleczących się z tego powodu.

Zapraszamy osoby spełniające powyższe kryteria oraz wszystkich chcących skontrolować swoją skórę i zdobyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworów skóry. Więcej informacji TUTAJ.

Fot. Pixabay