Najlepszy prezent dla mamy

Będziesz zaskoczona/zaskoczony – na to, czym możesz uszczęśliwić mamę niemowlęcia, energicznego i ciekawskiego przedszkolaka albo pyskatego nastolatka, nie potrzebujesz wielkich pieniędzy. Ba, nie potrzebujesz ani grosza! Czas – tylko tyle i aż tyle. Czas, to – jak przekonuje dr Anna Krzyszowska-Kamińska, lekarz rodzinny – najlepszy prezent na Dzień Matki.

Tuż po porodzie i w pierwszych miesiącach życia maleństwa mamy potrzebują snu i odpoczynku. Dlatego najlepszym prezentem dla nich jest po prostu zabranie dziecka na spacer i zostawienie mamy samej – choćby na godzinkę.

Żadnych porad…

Nie kupuj kolejnej książki o tym, jak być supermamą. Dlaczego? Teraz i tak nie wiadomo, co jest dobre, a młode kobiety gubią się w ogromnej ilości porad. Brakuje im cichego wsparcia pozostałych kobiet „z klanu”, na które kiedyś w dużych, wielopokoleniowych rodzinach mogły liczyć w każdej chwili.

Teraz najgorsze, co może być, to „ciocia dobra rada”. Daruj sobie więc złote myśli i podręczniki rodzicielstwa, a pomóż mamie choć trochę odetchnąć.

Niech sama wyjdzie z domu

Mamom kilkulatków też przyda się chwila relaksu. Jeśli chcesz sprawić przyjemność kobiecie, która odpowiada na setki pytań przedszkolaka, koniecznie zafunduj jej godzinkę w spa albo wypad do kina czy teatru. Niech wyjdzie z domu – sama! Takie mamy mają poczucie, że są już tylko matkami, sprzątaczkami, kucharkami itd.

A co, gdy dziecko jest samodzielne? Zdziwisz się – chodzi o to samo. Mamy nastolatków też są szczęśliwe, gdy mogą wyjść gdzieś najlepiej z podobnymi sobie rodzicami – grupa wsparcia rówieśniczego jest bardzo ważna. Nastolatki dają nam w kość. Rewelacyjną odskocznią będzie wyjazd z domu we dwoje – chociaż na jedną noc.

Daj mamie samego siebie

Tym zupełnie dorosłym mamom również możesz podarować czas – czas spędzony wspólnie na rozmowie, spacerze, a niekiedy nawet chwili… milczenia.

Jeśli natomiast bardzo chcesz dołożyć do tego jakiś podarunek, zrób coś sama/sam. Nawet nie wyobrażasz sobie, jaką radość może sprawić drobiazg „hand made”, zwłaszcza gdy wykonają go ręce kochanego dziecka (nieważne, ile to dziecko ma lat).

A jeżeli koniecznie chcesz kupić suplement diety, wybierz mądrze – zasięgnij rady lekarza, najlepiej tego, który dobrze zna Twoją mamę. Będziesz spokojny, że specyfik, który pomoże Ci wybrać specjalista, jej nie zaszkodzi. A kto wie – może nawet pomoże… 🙂

fot. Pixabay