Instrukcja obsługi lekarza

Chcesz, żeby lekarz szybko i trafnie zdiagnozował Twoją chorobę i zaordynował odpowiednie leczenie – to oczywiste. Pomóż mu w tym. Jak? Wystarczy się zastosować do kilku prostych zasad, a wszystko stanie się łatwiejsze.

Jakie to zasady, podpowiada dr Beata Stecka, specjalistka medycyny rodzinnej:

 1. Przynoś ze sobą wyniki badań, karty konsultacyjne od specjalistów, karty z dyżurów czy wypisy ze szpitala (najlepiej z kserokopią). To ważne, bo nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Wyniki badań pomogą lekarzowi właściwie ocenić stan Twojego zdrowia i dobrać najlepsze dla Ciebie leczenie.
 2. Mów lekarzowi, jakie leki przyjmujesz (zapisz sobie ich nazwy i dawki, a najlepiej przynieś ze sobą opakowania lub ich fragmenty). Informuj też koniecznie o tym, na co jesteś uczulony i czego Twój organizm nie toleruje.
 3. Prowadź domowe pomiary ciśnienia, glikemii (poziomu cukru) i temperatury – zapisuj ich wyniki według zaleceń personelu medycznego. I przynoś ze sobą na wizyty. To pomoże ustalić prawidłowe leczenie.
 4. Mów prawdę lekarzowi i zaufaj mu. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz i jemu, i sobie niepotrzebnych nerwów, ale też zadbasz o własne dobro. Wprowadzanie doktora w błąd może się skończyć przepisaniem niewłaściwych leków, a to jest po prostu niebezpieczne.
 5. Na początku skup się na opisie swoich objawów – jakie są i od kiedy występują. Niezbędne badania (skierowania, konsultacje) i sposoby leczenia lekarz ustali wraz z Tobą w dalszej części wizyty.
 6. W czasie wizyty wycisz telefon komórkowy i nie odbieraj połączeń. To niepotrzebnie rozpraszałoby Was oboje .
 7. Płaszcz, kurtkę czy inną odzież wierzchnią zostaw na wieszaku w poczekalni.
 8. Na wizytę u lekarza wybierz wygodne ubranie – takie, które nie utrudnia przeprowadzenia badania. Koniecznie też zadbaj o higienę osobistą (pacjent do badania powinien zgłaszać się umyty i w czystej bieliźnie).
 9. Nie załatwiaj zbyt wielu spraw jednocześnie – w kolejce do lekarza czekają też inni chorzy. Pomyśl, jak byś się poczuł na ich miejscu…
 10. Słyszałeś pewnie o RODO. Ze względu na ochronę danych osobowych nie możesz sam przebywać w gabinecie – jeśli lekarz musi go opuścić, poprosi Cię, byś wyszedł do poczekalni.

Jak pomóc sobie i innym w rejestracji oraz poczekalni:

 1. Odwołuj telefonicznie wizytę, jeśli nie możesz przyjść. Dzięki temu ktoś inny będzie mógł skorzystać z pomocy lekarza.
 2. Zachowaj ciszę w poczekalni. Razem z Tobą czekają inni chorzy.
 3. Nie blokuj linii telefonicznej. Zapisuj godziny i daty wizyt podane w rejestracji. Osoba tam pracująca nie jest w stanie pełnić roli jednoosobowego biura informacji.

Na zdrowie!

Fot. Pixabay