Zrób coś dla siebie w nowym roku

Postanowienia noworoczne… Robić je czy nie? A jeśli tak, to jak, żeby wytrwać w nich dłużej niż tydzień. Końcówka grudnia i początek stycznia to czas, gdy w internecie aż roi się od porad i pomysłów. Jedni sypią podpowiedziami, co postanowić. Inni przekonują, że postanawianie czegokolwiek nie ma sensu, o ile nie przemyślimy tego dobrze i nie uwzględnimy warunków, w jakich żyjemy. Jeszcze inni radzą zastąpić postanowienia konkretnymi celami… Jedno jest pewne – zawsze warto zrobić coś, co pozytywnie wpłynie na nasze życie i zdrowie.

 

Baba u Lekarza nie zamierza radzić Wam, jakie cele powinniście sobie postawić. Zapytała natomiast specjalistkę od zdrowia, czy w ogóle warto robić postanowienia noworoczne.

 

– Nie wiem tego, bo nie jestem psychologiem. Ale jako lekarz pracujący u podstaw (niewydolnego, niestety) systemu wiem, że profilaktyka jest wielokrotnie lepsza niż leczenie – odpowiada Anna Krzyszowska-Kamińska, lekarka rodzinna z Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. Oto pięć spraw, które radzi uwzględnić w postanowieniach noworocznych:

 

  1. Ruch. „Ruch to życie, bezruch to śmierć” – twierdził filozof Blaise Pascal. Wojciech Oczko, lekarz Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy mawiał: „Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”. Zacznij powoli – od spacerów, gimnastyki, lekkiej przebieżki itp. Swoją drogę do biegania ciekawie opisał na łamach naszego blogu dr Piotr Polański. Jego porady dla początkujących biegaczy znajdziesz TUTAJ.

 

  1. Dieta. My, Europejczycy jesteśmy przekarmieni białkiem, tłuszczami i cukrem, a brakuje nam mikroelementów i witamin, ponieważ jemy za mało warzyw. Więcej o zdrowym odżywianiu przeczytasz na przykład TUTAJ i TUTAJ. Od czego warto zacząć zmiany? Ogólnie trzeba jeść mniej, natomiast warzyw – więcej. Pij też dużo dobrej wody.

 

  1. Pozytywne myślenie. Otaczaj się dobrymi, radosnymi ludźmi, doceniaj piękno przyrody, słuchaj ładnej muzyki, śpiewaj, śmiej się.

 

  1. Sen. Wysypiaj się.

 

  1. Szanuj naszą planetę. Oszczędzaj wodę, prąd, nie pal śmieci, kupuj tylko to, czego potrzebujesz (a nie to, co jest tanie na wyprzedaży).

 

Tylko tyle i aż tyle…

Szczęśliwego i zdrowego roku 2019!

 

Fot. Pixabay