Nie daj szansy rakowi jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Ogromnie ważne więc, by został wykryty jak najwcześniej. Wtedy szanse na powrót do zdrowia są bardzo duże. Żeby jednak tak się stało, trzeba zgłosić się na kolonoskopię, które pozwalają wykryć chorobę nie tylko we wczesnym, ale nawet w przedrakowym stadium. Nie warto więc zwlekać i odkładać tego na później. Tym bardziej że w Dolnośląskim Centrum Onkologii ruszył właśnie program bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych.

Kto powinien zgłosić się na nie? Każdy, kto należy do jednej z niżej wymienionych grup:
–  osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
–  osoby w wieku 40-49 lat, mające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego;
–  osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (trzeba mieć zaświadczenie z poradni genetycznej);
– osoby w wieku 20-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tym przypadku zgłaszający się na badanie również powinni mieć zaświadczenie z poradni genetycznej.

Na życzenie pacjenta może być on zbadany w znieczuleniu ogólnym. Skierowanie nie jest wymagane, jednak program nie obejmuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Wystarczy zgłosić się do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przy pl. Hirszfelda 12 (budynek F, I piętro) i wypełnić ankietę. Personel DCO udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu 71 36 89 564 lub 781 440 181.

 

Fot. Pixabay